Menu Zavřeno

Hass.io – vytvoření a obnovení ze zálohy

Tento článek je oproti videu aktualizovaný a může obsahovat odpověďi na vaše případné otázky.

Někdy můžete být sebeopatrnější, ale vesmír si řekne, že dneska váš Home Assistant (hass.io) umře. Ať už je to vadná SD karta v Raspberry Pi nebo vaše chyba někde v konfiguraci, obnovení ze zálohy vás spolehlivě přesune do fáze kde vše fungovalo a nemusíte tak celý víkend vše dělat od začátku. Proto je ale potřeba pravidelně zálohovat a zálohy si ukládat mimo Home Assistanta.

Vytvoření zálohy

Nejjednodušší cesta vytvoření zálohy je přejít do webové rozhraní (hassio:8123 či pomocí IP adresy) a to konkrétně do záložky Hass.io > Snapshots > Create Snapshot.
Zde stačí zadat jak si zálohu chcete pojmenovat, ponechat zaškrtnuté „Full snapshot“ a kliknout na Create. Buďte trpělivý, vytváření zálohy na pokročilejších instalacích může trvat i desítky minut. Pokud ani po delší době nevidíte nově vytvořenou zálohu, klikněte na malé obnovovací tlačítko v pravém horním rohu.

Ukázka kde v hassio:8123 vytvořit zálohu

Další způsob je pomocí SSH, které jsme si nainstalovali v jednom z prvních článků.

K SSH se připojíme pomocí Putty. K tomu je potřeba znát IP adresu a port, na kterém máme SSH otevření (výchozí port je 22 pokud jste jej nezměnili).

Po připojení se vám objeví terminálové okno, do kterého musíte zadat login: root a heslo to, které jste si zadali v konfiguraci addonu SSH.

Zadáním následujícího příkazu vytvoříte nový snapshot (zálohu):
hassio snapshots new
případně můžete zadat následující příkaz pro zobrazení všech dodatečných možností a parametrů (jako třeba určení názvu nové zálohy pomocí –name=zaloha_leden):
hassio snapshots new -h

Vytvoří zálohu s názvem zaloha_leden

Dále zadejte příkaz pro obnovení dostupných snapshotů:
hassio snapshots reload
a na závěr příkaz pro zobrazení všech dostupných snapshotů:
hassio snapshots

Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit drobným měsíčním příspěvkem na Patreonu!

Děkujeme za podporu, díky které na tomto webu nemusí být reklamy a máme prostředky na recenzování produktů a tvorbu návodů 🙂

Obnovení ze zálohy přes web

První ze způsobů jak Home Assistenta obnovit ze zálohy je pomocí webového rozhraní. Přejděte tedy na stránku Hass.io > Snapshots a v dolní části vyberte snapshot, který chcete obnovit. (Pokud žádný nevidíte, zkuste snapshoty obnovit tlačítkem v pravém horním rohu nebo nahrejte snapshot ze svého počítače pomocí addonu samba nebo pomocí SSH a programu FileZilla – tento postup popisuji níže.).

Detail snapshotu

Pokud chcete obnovit kompletní snapshot, stačí v jeho detailu kliknout na WIPE & RESTORE. Pokud chcete obnovit jednotlivé části, odškrtněte ty nežádoucí a zvolte RESTORE SELECTED. Další dvě tlačítka slouží pro smazání daného snapshotu a ke stažení snapshotu do počítače.

Nahrání zálohy do Home Assistanta přes SSH

Pokud vám nefunguje webové rozhraní, ale naštěstí se dokážete připojit pomocí SSH (tedy nefunguje jen webové rozhraní, ale vnitřnosti Home Assistanta a addon SSH funguje), ale příkazem hassio snapshots jste zjistili, že požadovaný snapshot nemáte v Home Assistantovi uložený ( a máte jej v počítači) nebo obnovujete snapshot na zbrusu novou instalaci, kde máte zatím jen addon SSH, pokračujte ve čtení. Pokud jste požadovaný snapshot našli uložený v Home Assistantovi, můžete tuto část přeskočit.

Začněte tím, že si stáhnete program FileZilla z tohoto odkazu a nainstalujte jej. Po spuštění zadejte stejné údaje, které jste zadávali do programu Putty. Před IP adresu nezapomeňte doplnit sftp://.

FileZilla funguje tak, že v levé polovině vidíte složky svého počítače a v pravé naleznete složky systému ke kterému jste připojeni, v našem případě Home Assistanta. Nyní stačí ve vašem počítači najít požadovanou zálohu a přetáhnout ji do složky backups v Home Assistantovi.

Po přenesení snapshotu se můžeme vrátit zpět do Putty a pomocí SSH obnovit zálohu.

Obnovení ze zálohy pomocí SSH

Připojte se pomocí Putty a SSH ke svému Home Assistantovi tak jak je popsáno výše u vytvoření zálohy přes SSH. Následně zadejte následující dva příkazy:
hassio snapshots reload
hassio snapshots

Já jako příklad budu chtít obnovit poslední zálohu – tedy tu s datem „2020-01-08T00:00:41.714602+00:00“. Když si zadám příkaz hassio snapshots restore -h, zjistím z nápovědy že potřebuji znát hodnotu zvanou „slug„. Ta v mém případě je 6276ccec. Takže v mém případě výsledný příkaz pro obnovení ze zálohy je:
hassio snapshots restore 6276ccec

Následně se spustí obnova zálohy a máme vyhráno.

Obnovení když nefunguje ani SSH

Tato situace je logicky nejzdlouhavější a spolehá na fakt, že jste si stáhli požadovanou zálohu do svého počítače. Pokud ano, tak pokračujte ve čtení následujících řádků!

Prvně je potřeba celého Home Assistanta přeinstalovat a začít s novou, čistou instalací. Podle toho na jakém systému máte svého Home Assistanta nainstalovaného se postup liší, ale pokud jej máte třeba na Raspberry Pi tak jen vyjměte SD kartu, nahrejte na ni znovu hassio image (třeba podle mého návodu zde).

Až se vám načte nový Home Assistant, pomocí webového rozhraní nainstalujte addon SSH. Následně se připojte pomocí Putty k SSH a nahrejte zálohu podle odstavce „Nahrání zálohy do Home Assistanta přes SSH“ výše.

No a v posledním kroku stačí stačí obnovit zálohu pomocí SSH – opět viz výše.

A toť vše! 🙂

Jak vidíte, není to nic složitého, jedná se o pár jednoduchých kroků. Samozřejmě, je potřeba pravidelně zálohovat, nejlépe automaticky. Na to se podíváme někdy později v tomto našem seriálu.
Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte problém, zkuste jej napsat zde do komentáře, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit měsíčním drobným příspěvkem na Patreonu!
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw

1 Comment

  1. Pomoc o radu

    Zdravim.
    Chcel som sa vratit na stav spred par dni a po restarte HA na hlavnom panely nic nevidim je tam ze Nudzovy rezim je aktivovany a milion nejakych chybovych hlasok.Skusil som satrsiu a to iste.Mna snad porazi.Dva mesiace som sa s tym trapil a teraz toto!Je este nejaka sanca ako to cele zachranit?Dik moc za kazdu radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Leave the field below empty!