Menu Zavřeno

Hass.io – Instalace a začátky

Tento návod je průběžně aktualizován a platí pro Home Assistant od v.0.100.2

V předchozím článku jsme si řekli, co to vlastně Home Assistant je a co od něj můžeme očekávat. Dneska si ukážeme jak jej nainstalovat na Raspberry Pi 3B+ a jak provést základní nastavení. Pokud vás zajímá, jak nainstalovat Home Assistant na nejnovější verzi Raspberry Pi 4, můžete se na toto video těšit někdy v budoucnu ( čekám na officiální verzi hassOS pro Raspberry PI 4). Nutno však podotknout, že drtivá většina z nás nebude výkon nejnovějšího Raspberry k provozu chytré domácnosit potřebovat.

AKTUALIZACE ČLÁNKU 1.8.2020
Při instalaci Home Assistanta na Raspberry Pi 4 se můžete držet tohoto postupu. Jediný rozdíl je v image, který použijete. Ten naleznete zde https://www.home-assistant.io/hassio/installation/ pod názvem „Raspberry Pi 4 Model B 32bit (recommended)“

Raspberry Pi 3B+ ve 3D vytisknuté krabičce s logem Home Assistant

Co budeme potřebovat?

 • Raspberry Pi 3B+ (např. RPishop.cz)
 • Napájecí adaptér s microUSB konektorem, 5V a alespoň 2.5A (pozn. Nepoužívejte adaptéry/zdroje s nižším proudem než 2.5A. Nabíječky k mobilům mají většinou 1.5-2A, tudíž stačit nebudou) (např. RPishop.cz)
 • Micro SD paměťovou kartu výkonové třídy A2 a o kapacitě alespoň 32GB (např. Alza.cz)
 • Počítač či notebook s Windows 10
 • Čtečku micro SD karet – pokud máte čtečku SD karet přímo v počítači/notebooku, bude vám stačit micro SD – SD adaptér, který většina výrobců dodává rovnou k micro SD kartám. Pokud to není váš případ, budete si muset obstarat USB čtečku micro SD karet. (USB čtečka z Alza.cz)
 • (volitelné) LAN kabel pokud nechcete využít integrovanou Wi-Fi
 • (volitelné) USB flashku pokud chcete využít integrovanou Wi-Fi
 • (volitelné) Krabičku na Raspberry Pi proti mechanickému poškození a zkratu (RPishop.cz nebo STL pro tisk na 3D tiskárně)

Jdeme na to!

Jako první si do počítače stáhneme image s operačním systémem Home Assistant OS. Ten najdete zde (vyberte variantu pro „Raspberry Pi 3 Model B and B+ 32bit“ ). Následně budeme potřebovat program, kterým nahrajeme tento image na micro SD kartu. Ten se nazývá Balena Etcher a najdete jej zde. Program nainstalujte a spusťte.
Prostředí programu Etcher je jednoduché. V prvním kroku vyberte před chvílí stažený image (můžete ponechat v .gz archivu, netřeba rozbalovat), v druhém kroku se ujistěte, že je zvolena vaše SD karta a pak stačí jen kliknout na tlačítko Flash! (Proces flashování a následné kontroly trvá několik minut).

Pokud nechcete využívat integrovanou Wi-Fi a upřednostníte připojení LAN kabelem k vašemu routeru/switchi, přeskočte tento odstavec.
Aby se Raspberry Pi ihned připojilo k Wi-Fi po tom, co jej zapneme, je potřeba na USB flash disk nahrát konfigurační soubor. Předtím ale musíte tuto flashku naformátovat. V „Tento počítač“ klikněte na na SD kartu pravým tlačítkem a zvolte Naformátovat. Přitom zvolte formát FAT32 a flashku přejmenujte na CONFIG.
Po naformátování vyvořte složku network a v ní textový dokument my-network. Ujistěte se, že tento textový dokument nemá příponu .txt, ale je bez přípony!
Otevřete jej v textovém editoru (např. Poznámkový blok) a vložte do něj následující kód.
Zároveň změňte „NÁZEV_MÉ_WIFI“ na název své Wi-Fi a „HESLO_K_MÉ_WIFI“ na heslo ke své Wi-Fi. Následně můžete soubor uložit a flashku odpojit.

[connection]
id=my-network
uuid=72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
type=802-11-wireless

[802-11-wireless]
mode=infrastructure
ssid=NÁZEV_MÉ_WIFI
# Uncomment below if your SSID is not broadcasted
#hidden=true

[802-11-wireless-security]
auth-alg=open
key-mgmt=wpa-psk
psk=HESLO_K_MÉ_WIFI

[ipv4]
method=auto

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto

Vše máme připraveno a můžeme do Raspberry Pi vložit SD kartu. Následně, pokud budete používat Wi-Fi, připojte i připravenou USB flashku. V opačném případě připojte LAN kabel a zapojte jej do svého routeru. Jako poslední krok zapojte napájení. Rozsvítí se červená dioda a rozbliká zelená.
Řešení problémů: Může se stát, že zelená dioda jen párkrát problikne a zhasne. Pokud to tak zůstane i několik minut, zkontrolujte že je Raspberry Pi připojeno k vaší síti. Pokod jste zvolili připojení pomocí Wi-Fi, zkuste jej ještě připojit kabelem. Nepřipojí-li se ani v takto, doporučuji se vrátit několik kroků zpět a místo posledního image souboru ze stránek home-assistant.io použít tento starší image.

Za pár minut zadejte do prohlížeče stránku http://hassio:8123
Pokud váš router podporuje mDNS, zobrazí se vám stránka s obrázkem níže. Teď jen čekejte až si Home Assistant stáhne nejnovější verzi svého systému a nainstaluje ji. Stránka se automaticky aktualizuje až bude hotovo. To může trvat až 20 minut.
Řešení problémů: Pokud http://hassio:8123 nic nenačte, podívejte se do nastavení svého routeru, jestli byla Raspberry Pi přiřazena IP adresa. Pokud ano, zadejte ji do adresního řádku prohlížeče místo „hassio“. Např. http://10.0.1.27:8123 nebo http://192.168.0.111:8123 .

Nastavení

Instalace proběhla úspěšně, pokud se vám zobrazí stránka, kterou vidíte níže.
Vyberte si jméno a heslo dle své libosti. Do budoucna se těmito údaji budete přihlašovat do administrace. Pokud jste se připojili pomocí Wi-Fi, můžete flashku už odpojit. Wi-Fi údaje jsou uloženy v Home Assistantovi.

V mém případě Home Assistant „vyčmuchal“ na sítí prvky, které umí integrovat. U vás, pokud ještě nemáte žádné podporované prvky, se nemusí zobrazit nic. Já v tuto chvíli integraci přeskočím a budu se jí věnovat později.

Vítejte doma!

TIP: Pokud se přihlásíte z daného zařízení poprvé, doporučuji vpravo dole zaklikněte „ULOŽIT LOGIN“. Ušetříte si přihlašování do budoucna.

Pojďme nainstalovat základní add-ony, které doporučuji každému, ačkoliv se vám mohou některé teď zdát zbytečné, mohou se hodit při řešení problémů.
Do add-on storu se dostaneme přes záložku Hass.io > ADD-ON STORE.
Jako první nás zajímá Configurator. Díky něj můžeme editovat konfiguraci přímo zde v UI (uživatelské rozhraní ve kterém jsme teď) a stahovat či uploadovat soubory vč. záloh, což se může hodit. Zvolte tedy add-on Configurator a klikněte na Install. Poté co se nainstaluje rovnou klikněte na START.
TIP: zároveň doporučuji zaškrtnout „Show in sidebar“, čímž se vám Configurator přidá do levého postranního menu

Další add-on se nazývá „Samba share“ a zajistí, že budete moci soubory stahovat, nahrávat i editovat rovnou z Windows průzkumníku složek.
Stejně jako u Configuratoru si jej najděte v add-on storu a nainstalujte.
Přes spuštěním ovšem musíte doplnit heslo do Configu na stránce add-onu. Sjeďte tedy níže a doplňte heslo, které budete dále používat.

{
 "workgroup": "WORKGROUP",
 "username": "hassio",
 "password": "mojetajneheslo",
 "interface": "",
 "allow_hosts": [
  "10.0.0.0/8",
  "172.16.0.0/12",
  "192.168.0.0/16"
 ]
}

Následně můžete spustit add-on tlačítkem START. Nyní můžete otevřít složku Tento počítač na vašem počítači. Do řádku průzkumníku zadejte buď \\hassio.local nebo, pokud váš router nepodporuje mDNS, zadejte \\IP_adresa_vašeho_RaspberryPi (např. \\10.0.1.27 ). Vyskočí vám přihlašovací okno, do kterého zadejte username a password z configu výše. V mém případě tedy:

Tadá. Nyní máte přístup ke složkám Home Assistanta rovnou z vašeho počítače.
TIP: Ušetřete si příště práci se zadáváním adresy vašeho Home Assistanta a přidejte si jej k Rychlému přístupu.

Poslední add-on je „SSH server„. Pokud budoucnu z nějakého důvodu nebude fungovat UI, můžete základní operace provádět přes SSH konzoli. Jak ji použít si ukázeme v díle, kde se budeme věnovat pokročilém řešení problémů a zálohování.
Opět otevřete add-on store a nainstalujte SSH server. Vyplňte konfiguraci:
(Heslo si vymyslete své. Pokud jste pokročilejší uživatel SSH, můžete použít místo hesla auth. klíče)

{
 "authorized_keys": [],
 "password": "Mojetajneheslo"
}

TIP: pokud se budete potřebovat připojit pomocí SSH, použíjte třeba SSH klient Putty. Username je „root“ a heslo použijte to, které jste si zvolili.

To je dnes vše, přátelé

V budoucnu se podíváme na integrace (neb to je to, oč nám jde) a hlavně na automatické zálohování vašeho Home Assistanta.
Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte problém s instalací, zkuste jej napsat zde do komentáře, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit měsíčním drobným příspěvkem na Patreonu!
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw

8 Comments

 1. Lukáš

  Zdravím,
  děkuji za video. Zaujalo mě nastavení WIFI
  Lze takto dodatečně na již běžící HA spustit WIFI?
  Nějak mi to nejde mám nyní internet přes LAN kabel a pokusil jsem se zapnout takto i WIFI
  Po resetu HA se nic nezměnilo a na routeru HA vidím jen na LAN ale na WIFI ne.

  Děkuji za reakci

  • RK

   Ahoj Lukáši,
   podle mých informací by to mělo fungovat.
   Udělal bych to tak, že bych vypnul Home Assistanta přes webové rozhraní … pak Hass.io > SYSTEM > Shutdown. Tím se vypne celé raspberry. Pak bych odpojil kabel a připojil flashku s konfiguračním souborem jak uvádím v návodu.
   Následně bych odpojil a zapojil raspberry do napájení, čímž se po tom shutdownu zapne a naběhne.
   Pokud to nezabere a ani se neobjeví na síti, zkusil bych následující:
   1. jinou flashku (ujisti se, že je naformátovaná, systémový formát je FAT32 a jmenuje se CONFIG)
   2. vygenerovat jiné UUID – tzn. skoč na stránku https://www.uuidgenerator.net/ a zkopíruj si vygenerované UUID, které následně vlož do toho konfiguračního souboru místo UUID které tam je teď.

   Dej kdyžtak vědět, jestli to zabralo 🙂
   Radek

   • Lukáš

    Ano na wifi jsem se takto dostal.
    Ale nejde mi nyní nahodit HA bohužel asi nějak spadl či co 🙁
    Asi budu muset vše znovu instalovat nebo se pokusit využít poslední zálohy ale to jsem ještě nikdy nedělal a musím najít místo kam HA zálohy asi na SD umístilo.

 2. Dalibor Szkandera

  Ahoj, mám problém s připojením se k PI 4 přes prohlížeč, pokaždé mi to napíše „Tento web není dostupný“. Pi jsem zkoušel připojit přes Wifi i Lan a stejný problém. Firmware na pc jsem vypnul a nic…

  • RK

   Ahoj Dalibore,
   mrkni do svého routeru jestli má RPi přiřazenou adresu. Pokud nevíš jak na to, podle tohohle článku (http://www.mojeip.cz/blog/jak-zjistit-ip-adresu-routeru/) najdi adresu routeru, kam se přihlásíš a najdeš výpis síťových zařízení. Pokud ho ve výpisu zařízení na síti nevidíš, tak se pravděpodobně vůbec nespustila instalace Home Assistenta z SD karty.

   P.S. pokud bys měl problém s tím to najít přímo v nastavení routeru, zkus nainstalovat na počítač program „Advanced IP scanner“, který dokáže projít síť a najít zařízení.

   Radek

 3. Luboš z KV

  Ahoj Radku,
  předem velká pochvala, že se někdo pustil do CZ návodu pro Home Assistanta. Já jsem v tomto začátečník, ale velmi mě to baví a určitě budu hltat další tvá videa. Je to názorné a to je super. Těším se, až se s tebou naučím integrovat zásuvky, vypínače Sonoff a Broadlink. Rád bych měl vše na místním serveru a ne vše přes Číňany 🙂

  Jen tak dál a za mě obrovská pochvala a podpora.

  Luboš Klíma
  Karlovy Vary

  PS: na YouTube nemáš zapnuté komentáře u videí a to je myslím škoda. Určitě i tam by bylo mnoho pochval.

  • RK

   Ahoj Luboši,

   díky moc za podporu a pochvalu 🙂

   Sonoffy jsou v plánu a od Broadlinku mám doma RM mini 3, který je super věcička a plánuju na něj taky natočit video.

   Co se týče komentářů na YouTube, jsou zapnuté a dokonce jsem tam teď zkoušel psát komentář, který se objevil, takže bych se bál, že bude možná něco s tvým účtem 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *