Menu Zavřeno

Chytrý vypínač bez nuláku – MiniTiger

Video o MiniTiger na našem YouTube kanálu

Krom chytrých žárovek, podkrabičkových chytrých spínačů či zásuvek jsme si ukázali i designový chytrý vypínač Sonoff T2. Ale možná jste řešili stejný problém jako já – ve zdi pod vypínačem mám pouze fázový vodič. Co s tím? Variant je několik, ale zrovna známý Sonoff na tomto bojišti moc arzenálu nemá – pouze jednu variantu jednokanálového vypínače v bílé barvě – Sonoff T4. Co když ale chci více tlačítek (kanálů) či jinou barvu? Naštěstí jsem ale objevil MiniTiger.
Odkaz zde: http://s.click.aliexpress.com/e/_dWCU3Zf

Vlevo MiniTiger (dvoutlačítkový), vpravo Sonoff T2EU1C (jednotlačítkový)

Ano a já jsem si jej pořídil, jelikož bydlím v bytě, který je bohužel ve starší zástavbě a tedy mi nezbývá, než experimentovat. Na internetu se jich dá pár najít, ale výběr není opravdu velký. Zaujal mě vypínač docela neznámé značky MiniTiger. Ačkoliv mě název trochu děsil a připomínal mi něco, co bych hledal na vietnamské tržnici, zapůsobil na mě výběr ze čtyř barev – bílá, černá, zlatá a šedá + fakt, že se vyrábí ve variantě jedno až tří okruhové. Tedy, že má jedno až tři tlačítka a dokáže podle toho ovládat počet světelných okruhů. Design je velmi podobný Sonoffu. Skleněná přední strana na které se uprostřed skrývá dotykové kapacitní tlačítko, tedy opět hezký kousek do moderní domácnosti.

Cena se pohybuje přibližně mezi 260-340 korunami.. záleží na variantě kterou si zvolíte a aktuálním kurzu. Další velké plus je, že MiniTiger je schopný fungovat jak s aplikací Ewelink tak i aplikací Tuya.. akorát na to musíte myslet již ve fázi nákupu, jelikož se očividně liší firmware pro každou aplikaci a proto si při nákupu musíte zvolit kterou variantu chcete.

Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit drobným měsíčním příspěvkem na Patreonu!

Děkujeme za podporu, díky které na tomto webu nemusí být reklamy a máme prostředky na recenzování produktů a tvorbu návodů 🙂

Já šel cestou Ewelink, jelikož mám doma množství Sonoff produktů. Pokud však chcete například změnit firmware na Esphome nebo Tasmotu, doporučuji pořídit verzi Tuya a následně použít Tuya convert k přehrání Firmwaru. Nezahrnuje to pájení a drbání se s kablíky, ale dělá se to čistě pomocí počítače a Wi-Fi.

Co mě ale zarazilo nejvíce při rozebírání a zkoumání vypínače byla taková malá součástka, která mi silně evokovala RF 433MHz anténu. Ihned jsem otevřel stránku produktu a hledal jsem nějakou zmínku o této rádiové frekvenci, protože pokud lze vypínač ovládat pomocí 433MHz ovladačů, bylo by to další velké plus. Bohužel žádná taková zmínka tam nebyla… ale světe div se, ono to jde! Stačí podržet tlačítko dokud se nerozbliká modrá dioda a následně stisknout 433MHz ovladač. Opravdu nerozumím, proč to není uvedené na stránce produktu, jelikož třeba Sonoff si za funkcionalitu 433MHz nebojí nechat připlatit a řádně se pochlubit.

Dále je na produktu uvedeno že maximální zátěž je 300 watů a v případě LED nebo úsporných žárovek maximálně 100 watů. Obě hodnoty jsou pro jeden kanál.
Specifikum a vlastně i vysvětlení magie za fungováním tohoto spotřebiče, což chytrý vypínač bez středního vodiče v podstatě je, je nutnost zapojit paralelně na žárovku (nebo onen zdroj světla) i přibalený kapacitor. Bez něj nebude u většiny lidí vypínač správně fungovat a může mu třeba žárovka problikávat nebo dělat jiné nesmysly.

Použití kapacitoru pro správné fungování MiniTigeru

Zapojení je opravdu jednoduché. Shodíme jističe, odmontujeme starý vypínač, zapamatujeme si který vodič byl přívodní a který odvodní do světla – no a nainstalujeme MiniTiger. L je Line in, neboli přívod a L1-3 je už fáze, která nám vede do světla. Následně paralelně připojíme kapacitor, což můžeme udělat přišroubováním na svorkovnici patice nebo pomocí Wago svorek či jiných spojek.

Párování do aplikace Ewelink probíhá naprosto klasicky jak už jsme zvyklí. Jakmile nahodím jistič a pokud mám vše správně zapojeno, měl by mi vypínač blikat modrou diodou stylem krátce – krátce – dlouze. To značí párovací režim. Pokud tomu tak není, je potřeba držet tlačítko 5 vteřin a párovací režim se aktivuje. Pak se jen ujistím, že moje Wi-Fi je na 2.4GHz a případně vypnu 5GHz, jelikož to Ewelink appka nemá ráda. Nyní mohu kliknout na Quick Pairing. Vypínač je za chvíli nalezen a přidán s výchozím názvem.

Přes aplikaci jej můžeme vypínat a zapínat, nastavovat časovač, odpočet zhasnutí, časovou smyčku, časované zhasnutí po zapnutí a další funkce.
Já si jimi chystám vybavit celou domácnost. Jelikož nejsem vyznavač jen online cloudových chytrých domácností a spoléhání se jen na aplikaci, budu si do nich nahrávat vlastní firmware konfigurovaný v ESPHome pro bezproblémové používání s Home Assistantem. I na to se můžete těšit, pokud o to bude zájem.

Tato recenze je můj upřímný názor a tento produkt jsem pořídil za prostředky získané Vaší podporou na Patreonu

Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw

4 Comments

  1. Dotaz

    Zdravím. Díky za super ukázku. Zajímalo by mě zda jste zkoušel i schodišťové vypínače od stejné značky Minitiger. Jde o to že mám na chodbě 4 vypínače ( 6,7,7,6) a v ukázkách jsem dohledal jen párování se 2 kusy. Chtěl bych použít vypinace v celem bytě a chodba mi dělá vrásku na čele. Díky za odpověď.

  2. Bzučení

    Dobrý den, nebzučí Vám kapacitory u světel? Namontoval jsem zatím 2ks a oba nepříjemně bzučí, když se rozsvítí 1. světlo (oba jsou dvojvypínače). Netušíte co s tím? Pokud je v té kouzelné krabičce jen kondenzátor, tak bych ho vyměnil, ale někde jsem četl, že je tam i elektronika…
    Díky
    MK

  3. Michael

    Zdravím, rád bych se zeptal zda se vám podařilo tento vypínač flashnout. Díval jsem se, že „Tuya convert“ už u nových verzí nejde použít a prý snad přestali nové vypínače osazovat čipem ESP.

    Díky za info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Leave the field below empty!