Aplikace ke stažení zde:
Android – Google Play
iOS app Store
IFTTT znamená IF THIS, Then THAT – to můžeme přeložit jako Pokud TOHLE, Tak TAMTO. Neboli je to služba, která umožňuje automatizace napříč výrobci chytrých zařízení. Na základě definové podmínky – pokud nastane TOHLE – udělá nějakou definovanou akci – tak TAMTO. Pokud z toho stále nejste o moc moudřejší, tak si to ukážeme na příkladu:
Pomocí IFTTT si můžeme definovat applet (tak se tyto pravidla v případě IFTTT nazývají), aby se každý večer při soumraku automaticky rozsvítila venkovní světla u vstupu.

Samozřejmě to vyžaduje chytré žárovky, případně můžete použít chytrou zásuvku a do ní světla zapojit, ale pořád je to jednodušší, než neustále přenastavovat „časované“ hloupé zásuvky, které neberou v potaz změnu letního a zimního času a to otravné zkracování dne, když se zima blíží.
Jak to funguje?
IFTTT funguje jako prostředník mezi různými zařízeními a službami, které by spolu nebyly schopné běžně „mluvit“ a interagovat, nicméně tato služba jim umožní navzájem spolupracovat. Jednotlivé applety si můžete vytvořit sami, případně se inspirovat a využít stovky předdefinovaných appletů. Nastavovat je můžete jak v aplikaci, tak v prohlížeči z počítače.

Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit drobným měsíčním příspěvkem na Patreonu!
Děkujeme za podporu, díky které na tomto webu nemusí být reklamy a máme prostředky na recenzování produktů a tvorbu návodů 🙂
Cloudová chytrá domácnost?
Pro přehled si rozdělíme IFTTT na domácí automatizace a osobní automatizace. Je to čistě pro přehlednost, nic vám ale reálně nebrání vyslat robotický vysavač uklidit kuchyni vždy když vám příjde email. Jen.. proč?
Spojení smart home, domácí automatizace nebo chytrá domácnost je relativně známý pojem, minimálně divákům/čtenářům Hello-Future. V minulých videích jsme si ukázali Home Assistanta, který funguje lokálně u vás doma a tedy všechny automatizace se dějí LOKÁLNĚ. (pokud nemáte schválně nějakou cloudovou integraci). IFTTT je ale přesně opačná záležitost. Je to cloudová služba, kterou si sice nakonfigurujete u sebe na počítači nebo v aplikaci, ale hlídání spouští a provádění akcí má na starost cloud. Což v případě výpadku internetu nebo samotného cloudu může být omezující. Pokud by vás zajímaly podrobnější pro a proti cloudových automatizací vs. lokální automatizace, dejte mi to vědět v komentářích.
Pokud tedy máte smart home Wi-Fi prvky od různých výrobců, je rozhodně IFTTT jedna z nejšikovnějších cest, jak je navzájem propojit. Pohybové čidlo například od D-Linku a chytré žárovky od Yeelight? Teď už bez problému. Na co neexistuje předdefinovaný applet, na to si vytvoříte vlastní.

Samozřejmě ne všechny smart home prvky na platformě IFTTT najdete, ale pokud chcete jít touto cestou, je dobré hledat u prvků logo IFTTT, případně se podívat přímo do aplikace, jestli tam danou věc najdete a co vše umožní.
Osobní automatizace?
Zmínil jsem tady další věc, která už není tak známá, ale o to více je praktická a důležitá – osobní automatizace. IFTTT vám sice neudělá kávu, ale…

…dobře, beru zpět. Udělá vám i kávu. Nicméně osobními automatizacemi myslím applety, které dokáží usnadnit běžný život a nejsou vázané na vaši domácnost, ale vaši osobu.
Pojďme se podívat na pár zajímavých „osobních automatizací“
- Automaticky zálohovat instagram videa na Dropbox? Jasně, nemusíte na to myslet a IFTTT to udělá za vás.
- Synchronizace všech SMS na Google Disk? Taktéž není problém.
- Něco co ocení hlavně děravé hlavy? Zapnout Wi-Fi a vypnout mobilní data vždy když příjdu domů? A naopak když zase odcházím? Obojí nastavíte během minuty a už nikdy nebudete procházet sociální sítě a youtube na úkor mobilních dat.
Závěr
IFTTT je zdarma, což znamená, že si nemusíte kupovat žadný smart home hub, který stojí vyšší tisíce (Jak udělat plně funkční smart home hub do 2000Kč?) a dokáže dělat prakticky to stejné. Wi-Fi senzory a aktory (světla, zásuvky..) jsou v dnešní době už podstatně dostupnější a levnější, tudíž je to jedna ze příjemnějších cest jak si s chytrou domácností začít hrát. Samozřejmě je tady ALE. Je to na vašem úsudku, ale osobně mám radši automatizace lokálně u mě doma, protože jsou rychlejší a nemusím spoléhat na cloud třetí strany. Navíc je to další „služba“ nebo aplikace, kterou musím řešit a která může rozbít fungování mé chytré domácnosti.
V budoucnu se můžete těšit na další podobné články a videa.
Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw