Menu Zavřeno

Chytrý vypínač Sonoff [TXT2EU1C]

Většina lidí si jako první komponent chytré domácnosti nepředstaví vypínač Sonoff, ale buďto nějakou Wi-Fi/Zigbee žárovku nebo zásuvku. V případě žárovky pak ale zjistí, že když ji vypnou vypínačem na zdi (nebo to tak udělá jiný člen domácnosti), nemohou ji už z mobilu zapnout. Takže to pak většinou končí tak, že členy rodiny přesvědčujete, že používat aplikaci je přece mnohem praktičtější než cvakat vypínačem. Kéž by tak existoval nějaký způsob jak zachovat původní funkcionalitu vypínače a ještě to moci ovládat z aplikace nebo automatizací za pomoci nějakého Smart Home Hubu.

Seznamte se s chytrým Wi-Fi vypínačem od značky Sonoff. Jednoduše nahradí vaše původní vypínače a zároveň poskytne nové možnosti jak ovládat vaši domácnost, například:

  • Lze ovládat odkudkoliv na světě pomocí aplikace Ewelink (android/ios)
  • Lze ovládat dalšími ovladači a vypínači fungujícími na frekvenci 433MHz
  • V aplikaci lze nastavit vytváření scén, automatické zhasínání po určité době od rozsvícení, pravidelný rozvrh svícení a další časová pravidla
  • Umožňuje integraci do Google Home, Amazon Alexa, Nest a IFTTT. Díky tomu můžete propojovat ekosystémy různých výrobců a vytvářet mezi nimi propojení a automatizace. (Podívejte se na video a článek o IFTTT)
  • Hlasové ovládání pomocí výše zmíněného Google Home a Amazon Alexa (zatím jen v angličtině)
  • Lze jej rovnou integrovat do Home Assistanta pomocí tohoto návodu (bez potřeby přehrávat firmware)

Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit drobným měsíčním příspěvkem na Patreonu!

Děkujeme za podporu, díky které na tomto webu nemusí být reklamy a máme prostředky na recenzování produktů a tvorbu návodů 🙂

Tento vypínač se vyrábí ve variantách jedno, dvou a třítlačítkový. Kolik tlačítek, tolik světel/okruhů může ovládat. Já mám variantu určenou pro jeden okruh. Abych to upřesnil, nejedná se o škaredá cvakací tlačítka, ale celá přední plocha je tvořena sklem a obsahuje dotykové plošky sloužící jako tlačítka, takže se nejedná o žádný nevzhledný bastl ale opravdu o pěkný kousek, který designem neurazí. Většina variant je v bílé barvě, ale vyrábí se i řada v černé. Všechny varianty si můžete prohlédnout zde.

Instalace vypínače a párování do aplikace

Celý postup názorně ukazuji ve videu (výše na začátku článku), takže to zde nebudu znovu rozebírat. Oficiálně by zásahy do elektroinstalace od 50V měl provádět elektrikář, nicméně instalace jako taková není vůbec složitá. Nicméně pokud si na to netroufáte, rozhodně se nebojte obrátit na odborníka.

Tento typ vypínače vyžaduje jak fázi, tak nulový vodič, protože se jedná nejen o vypínač, ale také spotřebič. Pokud máte tedy starší elektroinstalaci a v krabičce s vypínačem na zdi máte jen fázi, tento konkrétní chytrý vypínač u vás fungovat nebude.

Co se týče párování, narazil jsem na dva problémy, které jsem ale v zápětí rychle vyřešil.
Hned jak vypínač poprvé zapojíte do elektřiny, přepne se do párovacího režimu a máte tři minuty na to jej napárovat do aplikace. Poté párovací režim skončí a vy jej musíte znovu aktivovat podle postupu v návodu. Samozřejmě já prvně konal a až pak četl, ale chvíli mi trvalo než mi došlo, že už párovací režim skončil.
Druhý problém, který jsem řešil, byl s mou dualband Wi-Fi (2,4Ghz i 5GHz Wi-Fi má stejný název a router si zařízení sám mezi pásmy směřuje). Aplikace Ewelink mě tvrdošijně přesvědčovala, že potřebuje 2,4GHz Wi-Fi a odmítala vypínač na tuto dvoupásmovou Wi-Fi připojit. Toto jsem vyřešil dočasným vypnutím 5GHz části mé Wi-Fi, kterou jsem po napárování zase zapnul a vypínač fungoval (byl připojen na 2,4GHz Wi-Fi protože 5GHz nepodporuje).

Mé zkušenosti a názor

Z tohoto produktu mám radost. S funcionalitou jsem neměl žádný problém. Trochu mě mrzelo, že dotyková plocha je jen 1x1cm uprostřed vypínače a je třeba se naučit to napoprvé rozsvítit při vstupu do místnosti, ale jak můžete vidět na konci videa, stačí vypínač přejet hřbety prsty a máte jistotu, že dotek zaregistruje. Ploška je navíc podsvícená, takže i návštěvy pochopí co mají dělat. Hlasové ovládání pomocí Google Assistanta se mi také osvědčilo a nemělo špatné odezvy.

Co mě ale zklamalo, bylo IFTTT. Jak můžete vidět níže, propojení mezi servery Ewelink a IFTTT je smutně pomalé a průměrná rychlost reakce vypínače na podnět z IFTTT (například kliknutí na widget na chytrém telefonu) byla 4 sekundy. Pokud bych měl v IFTTT automatizaci rozsvícení světla na základě pohybového čidla od jiného výrobce, čekal bych na rozsvícení v místnosti 3 a více sekund? Toto by bohužel nebylo v reálné situaci použitelné. (nicméně to není jednoznačná chyba Sonoffu, ale spíš IFTTT)

Rychlosti odezvy:
– odezva přes app na stejné Wi-Fi = 0.25-0.4s
– odezva vzdáleně = 0.25-0.45s
– odezva na IFTTT = 3.2s-5.4s
– odezva přes Google Home = 0.9-1.3s

Suma sumárum, je tento chytrý vypínač dobrým způsobem jak zchytřit vaše hloupá světla a začít se smart homem. Já se těším až si někdy příště do tohoto vypínače nahrajeme firmware ESPhome a pomocí něj jej budeme ovládat jej lokálně skrze Home Assistanta a kouzlo opravdu neomezené chytré domácnosti. Na toto téma flashování samozřejmě bude také video a článek a nakonec jej dostane jeden z vás, čtenářů a diváků.

Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw

Tato recenze je můj upřímný názor a tento produkt jsem pořídil za prostředky získané Vaší podporou na Patreonu

2 Comments

  1. Roman

    Tyhle ty Sonoff věci jsou ideální pro modifikaci na ESPHome věci přehráním jejich firmwaru.
    Mám takhle integrované v HA zásuvky Sonoff S26, Sonoff basic a podobný vypínač jako v tomhle článku, ale dvojitý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Leave the field below empty!