Menu Zavřeno

Hass.io – Automatické zálohování na CLOUD

Jak manuálně zálohovat a obnovovat Home Assistanta jsme si už ukazovali. Dnes se podíváme na add-on, který bude za vás pravidelně zálohovat a ještě tuto zálohu nahraje na Google Drive. Osobně musím říct, že jsem předtím využíval add-on zálohující na Dropbox, kde byla základní neplacená kapacita 2GB. Google Drive nabízí 15GB a jako příjemný bonus je add-on, který použijeme, velice příjemně a spolehlivě udělaný.

S add-onem si můžete opravdu vyhrát a přizpůsobit si zálohování dle svých představ. Komplexněji jej rozebírám ve videu výše. V tomto postupu popíšu jak to udělat efektivně a spolehlivě dle mého názoru.

Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit drobným měsíčním příspěvkem na Patreonu!

Děkujeme za podporu, díky které na tomto webu nemusí být reklamy a máme prostředky na recenzování produktů a tvorbu návodů 🙂

Co budeme potřebovat?

 • Našeho Home Assistanta
 • Nějaký google účet. Pokud nemáte, můžete si jej vytvořit jen pro tento účel zde přes tento odkaz. Pro jistotu pak ještě navštivte drive.google.com a ujistěte se, že máte Drive aktivní.
 • Tento odkaz: https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup

Postup

Ve webovém rozhraní Home Assistanta přejděte do Hass.io > ADD-ON STORE a v horní části, přidejte repozitář. Stačí jen vložit odkaz https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup do políčka a kliknout na ADD.

Následně se vám objeví mezi níže na stránce (pod sekcí Official add-ons). Tam jej stačí jako každý jiný add-on otevřít, zapnout a otevřít. Následně vás přivítá tato obrazovka.

Klikněte na modré tlačítko uprostřed a propojte tak svůj účet google s tímto add-onem.

Po tomto kroku už se začnou stávající snapshoty (zálohy) nahrávat na drive do složky „Hass.io Snapshots“. Tu můžete libovolně přesunout v rámci svého drivu. Add-on ji dokáže následně nalézt a ukládat do ní nové backupy.

Komplexněji rozebírám možnosti add-onu ve videu, ale tady si ještě ukážeme jak mám zálohování nastaveno já. V horní liště add-onu je položka „Settings“. Tím otevřete nastavení a zadejte následující hodnoty.

Dále povrďte generational backups.

Tímto se zajistí opravdu poctivé zálohování a zároveň nebude zabírat obrovskou kapacitu uložiště. Pro příklad řekněme, že je dnes 14.2. a nějakou dobu mi už toto zálohování běží. Pak mé zálohy budou vypadat takto:

 • Snapshot 16.2. 3:30 (v HA i na drivu)
 • Snapshot 15.2. 3:30 (v HA i na drivu)
 • Snapshot 14.2. 3:30 (v HA i na drivu)
 • Snapshot 12.2. 3:30 (v HA i na drivu)
 • Snapshot 10.2. 3:30 (v HA i na drivu)
 • Snapshot 3.2. 3:30 (v HA i na drivu)
 • Snapshot 1.2. 3:30 (v HA i na drivu)

Takže mám dost záloh z posledních pár dní a zároveň i pár starších (až 1 měsíc). Samozřejmě si to můžete přizpůsobit a držet zálohy například z každého měsíce, ale to mi příjde zbytečné. Add-on podle nastavení samozřejmě staré zálohy maže jak lokálně tak i z drivu, tudíž nemusíte myslet na kapacitu uložiště.

Toť vše!

Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw

1 Comment

 1. Ondřej

  Zaloh neni nikdy dost, ale HA zalohuji jen po vetsich upravach v configu. Co ale stale nemuzu vyrezit je zaloha InfluxDB ktera bezi pod HA. Tam by me ztrata dab mrzela mnohem vic. Klasicke „influxd backup …“ pres ssh pouzit nelze, nebo to neumim, protoze docker.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *