Menu Zavřeno

Hass.io – Ultimátní Chytrá Domácnost?

Pozn. Kvalita videa v prvních dvou minutách je chyba při zpracování videa. Zbylá část videa už je v 1080p.

Co je to Home Assistant a pro koho je dobrý?

Home Assistant je open source komunitně vyvíjený smart home hub, jinak řečeno “mozek” chytré domácnosti, který nemá neštvary většiny komerčních řešení. Všechny automatizace se provádějí lokálně u vás doma*, data neputují na žádné cloudy třetích stran, tudíž se minimalizuje riziko úniku a zneužití a navíc, pokud daný cloud přestane fungovat nebo zpoplatní své služby, nijak se vás to nedotkne. 

* pokud se sami nerozhodnete pro integraci s cloudem (Nabu Casa, Google Assistant, Alexa, IFTTT a podobně).

Než budete pokračovat, doporučuju proklikat si Home Assistant Demo.

Home Assistant Demo ukázka z oficiálního webu. Můžete si tak projít některé dostupné integrace a designy, které uživatelé vytvořili.

Pro a proti Home Assistanta v porovnání s komerčními Smart Home huby či bránami.

Výhody:

  • Vše se odehrává lokálně u Vás doma, riziko úniku nebo “hacknutí” se minimalizuje
  • Rozšiřitelnost -> můžete využívat Z-Wave, Zigbee, MQTT, Bluetooth, různá API, komponenty třetích stran. Aktuálně Home Assistant podporuje 1382!!! různých komponent, zařízení a výrobců. Pokud na něco není přímá podpora, je vysoká šance, že existuje “workaround” přes jiný protokol či komponent. Upřímně jsem se ještě nesetkal, že by něco nešlo nějakým způsobem zaintegrovat. Ve světě komerčních řešení si výrobci velmi hlídají, které zařízení chtějí integrovat a garantovat funkčnost, proto je jejich počet omezen. 
  • Cena -> pokud nepočítáte čas, který s tím strávíte a budeme brát v potaz pouze náklady na hardware, základní RPi s příslušenstvím stojí mezi 1500-2000 Kč. Nejlevnější Smart Home brány stojí 4000 Kč, standardní a řekněme schopnější najdeme od 10 000 Kč, nicméně jejich potenciál nedosahuje na open source komunitní řešení.

Nevýhody:

  • Je to na vás. Vše si musíte udělat vy, od instalace po konfiguraci a správu. Nikdo negarantuje, že nějaký daný komponent nepřestane fungovat, když například používá API výrobce, který vydá nový FW update a zruší podporu danému API. (například jako nedávno Nest od Google)
  • Časová náročnost – toto je spojeno s tím, jak moc si chcete vyhrát s výsledným chováním a ovládáním své chytré domácnosti. Nicméně ano, můžete toto “proti” škrtnout, pokud chcete jen nastavit pár časových automatizací integrovaných prvků a po zbytek roku na to nebudete sahat. Pak vás to vyjde max na jedno odpoledne. Pokud si ale chcete domácnost vymazlit, mít po bytě tablety s vlastním UI, několik režimů automatizace, změny chování domácnosti podle přítomnosti daných osob atd. atd., je to už víceméně koníček, který dokáže zabrat podstatně více. 
Home Assistant na Raspberry Pi 3B+ s Z-wave USB stickem od Aeotecu. (Konkrétně z mé instalace v práci)

Nejčastěji – a zároveň jak to uděláme v příštím článku – se Home Assistant instaluje ve formě operačního systému (HassOS) na jednodeskový počítač Raspberry Pi (případně některé podporované alternativy) – v našem případě Raspberry Pi 3B+ (dále v textu jako “RPi”). Další možnosti dle hass.io jsou:

  • Starší/slabší varianty Raspberry Pi – většinou menší výkon, případně absence periferií – wifi/lan/bluetooth atd
  • Tinkerboard
  • Odroid-C2 / Odroid-XU4 – po HW stránce lepší než RPi, nicméně dražší a řekl bych, že pro HassOS jejich výhody nevyužijeme a upřednostnil bych je pro multimediální centrum jako například LibreELEC / KODI
  • OrangePi-Prime – tady bohužel nemám zkušenost ani s konkrétním HW, avšak podle diskuzí na internetu je to legitimní a spolehlivá varianta
  • Intel-Nuc – dle mého byl “overkill” už Odroid. V případě Intel-Nuc se jedná o výpočetní “uberkill”. Navíc postrádá to, co mají předchozí počítače a pro mě podstatně kritický prvek – GPIO (General Purpose Input/Output) – neboli programovatelné piny, o kterých se zmíním dále.
  • Virtuální instalace – můžete využít virtuální prostředí na jiném PC (např. s windows) a mít Home Assistenta v tomto prostředí. Osobně se mi toto řešení z žádného důvodu vyloženě nehodí a ani mě nenapadá, proč bych se touto cestou udával, nicméně alternativa to je.
  • Raspberry Pi 4 – netrpělivě očekávaná novinka, pro kterou se HassOS ještě upravuje a určitě se na ni po vydání podíváme.

Aktuálně mám aktivní tři instalace HassOS na několika místech a všechny postavené právě na Raspberry Pi 3B+. Proč to uznávám za vhodné:

  • Primárně celý HassOS je vyvíjen právě pro RPi.
  • Nejvíc instalací je právě na RPi, tudíž pokud nastane problém, je velká šance, že už jej někdo řešil a bude popsaný na fórech.
  • Jako další jednodeskové počítače mezi alternativami, má GPIO – programovatelné vstupy a výstupy, které se dají využívat například pro teplotní čidla, relátka a desítky dalších modulů.
  • Lze k němu připojit RPi kompatibilní kameru.
  • Jde k němu přes USB připojit Z-Wave či Zigbee dongle (adaptér) a integrovat tedy Smart Home prvky, které tyto protokoly podporují (jedná se o dva nejpoužívanější protokoly pro síť na Smart Home scéně – zahrnete tak desítky, možná stovky výrobců a tedy stovky produktů jako je IKEA Tradfri – světla, Fibaro senzory a aktory atd.).
  • Má integrovanou WiFi (802.11ac), Ethernet a Bluetooth 4.2. Takže dvě možnosti připojení do domácí sítě a BT dovoluje připojovat Smart Home prvky, které po něm komunikují (Xiaomi Mi Flora např.), případně trackování BT zařízení v okolí (detekce přítomnosti).
  • V neposlední řadě velmi příjemná cena (v době psaní článku 900 Kč)

Samozřejmě vše má nějaké proti, což v případě RPi je za mě osobně zápis na SD kartu – tedy celý systém běží na SD kartě a pokud dojde k výpadku/odpojení napájení RPi, může být zápis poškozen a je potřeba to řešit (nejčastěji přeinstalací nebo úpravou souborů na SD kartě -> to je opět hezky popsáno na fórech a na HELLO-FUTURE se na to v budoucnu určitě podíváme). Nicméně toto má řešení, které se teď snažím zoptimalizovat a to buď napájet RPi z powerbanky či v lepším případě rovnou pořídit online UPS, která bude napájet RPi a v ideálním případě i WiFi router+modem a při výpadku elektřiny pojede ze zálohy.
Samozřejmě to není žádný „blocker“, který by vás od toho měl odradit. Viděl jsem instalace v obytném autobusu a dokonce na jachtě, kde je stabilita napájení nesrovnatelné nižší než u vás doma.

V dalších článcích se podíváme na to, jak Home Assistanta nainstalovat a nakonfigurovat. Pokud vás zajímá víc ohledně chytré domácnosti, Home Assistanta nebo bastlení, přidejte se do nové facebookové skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK či na další sítě kde sdílíme obsah:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw

2 Comments

  1. Marek

    Dobrý den.
    Hledal jsem možnosti instalace HA na NAS QNAP. Nějak se mi to nedaří najít. Nevíte náhodou, existuje taková možnost?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Leave the field below empty!