Možná jste už uvažovali nad pořízením kamer do vaší domácnosti. Přeci jen je příhodné vědět, co se u vás doma děje, když tam zrovna nejste. Umožní vám to dohlížet na blaho rodiny, zvířat nebo třeba 3D tiskáren.
Kamer je na trhu velké množství. Některé mohou fungovat samostatně s aplikací výrobce, některé spoléhají na lokální nahrávací server (NVR) a většinou tyto kamery stojí 1000kč a výše.
Dnes se podíváme na kamerku ESP32-cam, která sice neposkytuje fullHD rozlišení a 60 snímků za vteřinu, ale za to stojí pouhých 150kč a dá se velice jednoduše zaintegrovat pomocí addonu ESPHome do Home Assistanta. Jedná se o vývojovou desku, která je uzpůsobena pro DIY nebo-li bastlířské řešení, takže je vhodné ji pak ještě nějak „zakrabičkovat“ například pomocí 3D tiskárny nebo jinak svépomoci. Bonus kamerky je LED přísvit.
Důležité odkazy
Následující shrnutí odkazů by mělo pokrýt vše, co můžete potřebovat. S těmito produkty jsem pracoval ve videu.
- ESP32 kamerka
- USB programátor/adaptér (CP2102 USB to TTL UART)
- Dupont kablíky (female-female)
- Mikro USB vývod na piny
- 3D vytisknutá krabička na ESP32 kamerku
- STL model pro krabičku – typ bez držáku
- STL model pro krabičku – s držákem
- Další STL modely pro krabičku
- Pokud ještě nemáte 3D tiskárnu a uvažujete nad koupí, doporučuji tuto
Postup můžete krok za krokem vidět ve videu na začátku článku. Ve zkratce jde ale o to připojit ESP32 pomocí dupont kablíků k programátoru a ten následně do Raspberry Pi nebo něčeho na čem máte Home Assistanta nainstalovaného.
Následně pomocí addonu ESPHome na ESP32-cam nahrajete následující konfiguraci (se svou Wi-Fi a hesly) a pak stačí jen zaintegrovat do Home Assistanta skrze Nastavení > Integrace > Nastavit novou integraci > ESPHome.
> Video o ESPHome <
> Článek o ESPHome <
esphome: name: esp32_cam platform: ESP32 board: esp-wrover-kit wifi: ssid: MojeWiFi password: MojeHeslo # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails ap: ssid: "Esp32 Cam Fallback Hotspot" password: "QUfyH1EcksO7" captive_portal: # Enable logging logger: # Enable Home Assistant API api: password: OTA_Password ota: password: OTA_Password esp32_camera: external_clock: pin: GPIO0 frequency: 20MHz i2c_pins: sda: GPIO26 scl: GPIO27 data_pins: [GPIO5, GPIO18, GPIO19, GPIO21, GPIO36, GPIO39, GPIO34, GPIO35] vsync_pin: GPIO25 href_pin: GPIO23 pixel_clock_pin: GPIO22 power_down_pin: GPIO32 # Image settings name: esp32_cam max_framerate: 15 fps switch: - platform: restart name: "Restart esp32 cam" # Flashlight output: - platform: gpio pin: GPIO4 id: gpio_4 light: - platform: binary output: gpio_4 name: esp32 cam light
Pomocí různých karet pak můžete přidat kameru do svého Lovelace (webové uživatelské rozhraní).
Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw
Dobrá práce, tvůj návod mi hodně pomohl. Díky
Zdravím,
šlo by pomocí ESP-CAM sledovat stav nějaké LED diody na zařízení a když bude blikat, tak do HA detekovat tento stav? Blikání je pravidelné. Když nebliká, tak LED trvale svítí.
Díky za radu.
To bych spíš udělal pomocí světelného senzoru, stojí kolem dvaceti korun.
Nefunguje odkaz na kamerku na Alíku 🙂
Díky, změnil jsem na alternativního prodejce. Je to teď celkově dražší o pár $, nicméně nový odkaz má více variant produktu a dokonce širokoúhlé čočky, což je fajn.
Ahoj, zkouším to zprovoznit a mám problém s CP2102 – když zapojím do RPI tak sice dioda power svítí, ale brutálně se hřeje – na chipu nejde udržet prst a ESPhome to nenajdem. Zkoušel jsem do USB PC s Win10 a také nic.
Hřeje se Vám také?
je nějaký postup, jak donutit home assistenta detekovat usb prevodniky?