Sonoff DIY MINI je chytrý prvek, který jak již MINI v názvu napovídá, je skutečně malý a dá se schovat pod klasický vypínač do elektroinstalační krabičky. No a co tam bude dělat? To co by dělal chytrý vypínač. Dovolí vám zachovat možnost ovládat světlo klasickým vypínačem a zároveň skrze aplikaci Ewelink na Android/iOS, případně když skrze DIY mód nahrajete jiný firmware, můžete jej ovládat čistě lokálně a bez potřeby cloudu výrobce.
Za účelem videa a soutěže Sonoff DIY MINI poskytnul eshop smart-switch.cz . Můžete jej pořídit zde: https://www.smart-switch.cz/chytre-spinace/sonoff-mini-2/ .
Příští pátek 3.4.2020 vyberu jednoho z vás a ten tento Sonoff DIY MINI získá. Koukněte na video ať víte, co musíte udělat, aby jste to byli vy.
Ve videu najdete:
- Co Sonoff umí a k čemu slouží jednotlivé svorky
- Co vše obsahuje balení + technické parametry
- Jak jej nainstalovat a zapojit pod vypínač
- Jak do něj nahrát vlastní firmware z ESPHome (DIY mód)
Konfigurace ESPHome firmwaru, kterou jsem použil
Pro klasický vypínač:
#verze pro standardní vypínač binary_sensor: - platform: gpio pin: number: GPIO0 mode: INPUT_PULLUP inverted: true name: "Mini relé" on_press: - switch.toggle: relay - platform: gpio pin: number: GPIO4 mode: INPUT_PULLUP inverted: True name: "Mini tlačítko" on_press: - switch.toggle: relay on_release: - switch.toggle: relay switch: - platform: gpio name: "Sonoff Mini Relay" pin: GPIO12 id: relay status_led: pin: number: GPIO13 inverted: true
Pro spínač (to co se po stisknutí vrátí do polohy off)
#verze pro spínač binary_sensor: - platform: gpio pin: number: GPIO0 mode: INPUT_PULLUP inverted: true name: "Mini relé" on_press: - switch.toggle: relay - platform: gpio pin: number: GPIO4 mode: INPUT_PULLUP inverted: True name: "Mini tlačítko" on_press: - switch.toggle: relay switch: - platform: gpio name: "Sonoff Mini Relay" pin: GPIO12 id: relay status_led: pin: number: GPIO13 inverted: true
Tato recenze je můj upřímný názor a není ovlivněn eshopem ani výrobcem
Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw
Zdravím, sonoff mini používá, mám v něm tasmotu
nevím proč ale dělá mi to dvě věci:
1. sem tam se to jako odpojí od HA musím pak resetnout konkrétní mini…
2. když tomám na hloupém vypínači v koupelně na ventilaci tak se mi ventilace sepne i 3x za sebou a dělá to divné věci…. raději jsem to demontoval.
Napadá vás k tomu něco čím by to mohlo být??
Zapeklité.. odpojování netuším čím může být, ale u tasmoty obecně jsem o tom slyšel. Já upřednostňuji ESPHome, kde takové zkušenosti nemám.
Co se týče divného chování… otázka je, kolik ventilátor bere při spínání. Jelikož je to motor, může být na začátku napájení špička způsobující problém v Mini. Doporučil bych to přehrát na ESPHome a dát tomu ještě jednu šanci.
Zdravim, chtěl bych se zeptat, je lepší dávat do Sonoff ESP Home jak Tasmotu? Má ESP nějaké výhody oproti Tasmotě?
diky
R
ESPhome jsem ted zkusil nasadit do jednoho ESP01 ktere slouzi jako senzor binarnich vstupu, jinak vsude pouzivam tasmotu.
ESPhome – okamzita integrace do HA
Tasmota – dokaze pracovat i samostatne bez HA -toho vyuzivam napr. u otopnych zebriku, kde by pri vypadku HA hrozil nejaky prusvih jako prehrati atd. Zde to hlidam vnitrnim casovacem v tasmote. Navic pri vypadku HA mohu nouzove spotrebic pustit alespon pres web rozhrani, nebo MQTT (MQTT bez zavislosti na HA beru jako dalsi vyhodu pro monitorovani vypadku).
To co popisuješ, že děláš pomocí Tasmoty, bo to ESPhome neumí, tak věz, že všechno to umí i ESPhome.
Časové funkce: https://esphome.io/components/time.html
Webový server: https://esphome.io/components/web_server.html
MQTT jak popisuješ snad taky.
Ahoj, díky moc za tenhle postup. V minulých dnech jsem flashoval své první Mini a mám dva poznatky k doplnění:
– tento postup funguje do verze původního fw 3.3.
– pokud se v toolu neobjeví zařízení (jako mně), pak vyzkoušet na jiném PC (NB), mně to zabralo až na třetím stroji,tom, co mi odchází a měl jsem ho dlouho v šuplíku 🙂
Znovu díky za super návod i za yaml soubor.
Ahoj, taky doplním 🙂 . Mě se taky neobjevil v toolu tak jsem to flashnul přest REST Api a šlo to v poho. Nevím proč to ten tool občas nenajde.
Ahoj
umi tenhle spinac i bezpotencialni ovladani vystupu?Jen ze spoji/rozpoji kontakt?