Přehrajte si video, aby jste zjistili, jak tuto zásuvku můžete vyhrát.
Produkt za účelem recenze a soutěže věnoval eshop smart-switch.cz.
Odkaz: https://www.smart-switch.cz/chytre-zasuvky/sonoff-s26-chytra-wifi-zasuvka/
Chytré zásuvky jsou skvělá věc, která dokáže v mnohém ulehčit život, ušetřit čas, peníze a ještě vám dá přehled o tom, zda je v ní zapojená věc zapnutá nebo vypnutá. Některé zásuvky navíc umožňují zobrazit aktuální a dlouhodobou spotřebu, takže přesně víte, kolik vaše zapojené zařízení utrácí. Chytré zásuvky tedy kombinují produkty, které známe u dlouhá léta – časované zásuvky, měřící zásuvky a dálkově ovládané zásuvky. K tomu navíc přibývá možnost ovládat ji pomocí aplikace odkudkoliv na světě (pomocí internetu). Nutno však podotknout, že zásuvka Sonoff S26 bohužel neumí zobrazovat aktuální a dlouhodobý odběr. Pokud tuto funkcionalitu hledáte, budete muset sáhnout po alternativách.
Seznamte se s chytrou Wi-Fi zásuvkou od značky Sonoff.
- Lze ovládat odkudkoliv na světě pomocí aplikace Ewelink (android/ios)
- Lze ovládat fyzickým tlačítkem přímo na zásuvce
- V aplikaci lze nastavit vytváření scén,automatické vypínání po určité době od zapnutí, pravidelný rozvrh zapínání a vypínání a další časová pravidla
- Umožňuje integraci do Google Home, Amazon Alexa, Nest a IFTTT. Díky tomu můžete propojovat ekosystémy různých výrobců a vytvářet mezi nimi propojení a automatizace. (Podívejte se na video a článek o IFTTT)
- Hlasové ovládání pomocí výše zmíněného Google Home a Amazon Alexa (zatím jen v angličtině)
- Lze jej rovnou integrovat do Home Assistanta pomocí tohoto návodu (bez potřeby přehrávat firmware)
- Lze přehrát originální FW na ESPhome nebo Tasmotu a ovládat tak zcela lokálně bez závislosti na cloudovém serveru.
- Zátěž do 2200W (10A na 220V)
- Typ E -> je vhodná do českých domácností
Projekt Hello-Future CZ můžete podpořit drobným měsíčním příspěvkem na Patreonu!
Děkujeme za podporu, díky které na tomto webu nemusí být reklamy a máme prostředky na recenzování produktů a tvorbu návodů 🙂
Zprovoznění zásuvky
Narozdíl od chytrého vypínače, na který jsme se dívali v minulé recenzi, chytrá zásuvka nevyžaduje žádnou úpravu elektroinstalace. Jednoduše ji zapojíte do klasické zásuvky a ona aktivuje párovací režim. Následně stačí v aplikaci ewelink přidat nové zařízení a ona aplikace si zásuvku najde, připojí ji na Wi-Fi a za pár vteřin už ji máte připravenou k používání.
Jelikož je proces prakticky identický pro většinu Sonoff produktů, nebudu se zde opakovat. Pokud se náhodou trápíte s napárováním zásuvky, podívejte se na video na začátku článku, kde zásuvku páruji, nebo navštivte minulý článek zde, kde popisuji párování chytrého vypínače TXT2EU1C. Jediné, na co vás musím upozornit je fakt, že zásuvka si taktéž neporadí s dualband Wi-Fi. Pokud tedy máte 2.4 a 5Ghz Wi-Fi pojmenovanou stejně, musíte během párování vypnout 5Ghz část. Následně ji můžete opět zapnout, protože po párování už s ní zásuvka problém nemá.
Mé zkušenosti a názor
Využíval jsem zásuvku déle než měsíc. Jak říkám ve videu, většinu času jsem v ní měl zapojenou dekorativní sošku/světýlko vytvořené na 3D tiskárně, které se mi zapnulo vždy v 7 ráno a vypnulo v 11 hodin večer. Byla to taková nenápadná zpráva, že bych měl začít myslet na přesun do postele, jelikož při večerní práci na počítači se mi často stává, že se zapomenu a ztratím přehled o čase. Během toho jsem byl příjemně potěšen, že se vždy zapnula a vypnula kdy měla. Zároveň, když jsem se rozhodnul ji vypnout dříve, vždy rychle reagovala na ovládání z aplikace nebo pomocí hlasové ovládání skrze Google Home. Když jsme u toho, rychlosti odezvy jsou podobné jako u minulého měření, takže zhruba takovéto:
Rychlosti odezvy:
– odezva přes app na stejné Wi-Fi = 0.25-0.4s
– odezva vzdáleně = 0.25-0.45s
– odezva na IFTTT = 3.2s-5.4s
– odezva přes Google Home = 0.9-1.3s

Co mě ale nepotešilo byl fakt, že zásuvka neumí měřit odběr. Těšil jsem se, že skrze ní připojím 3D tiskárny a budu tak moci monitorovat kolik mě dané tisky stojí. Takže co dle mého zásuvce chybí k dokonalosti?
- Měření odběru (aktuálního a např. od zapnutí)
- Velikost – na trhu jsou zásuvky, které dokážete zapojit dvě pod sebe do klasické dvojzásuvka a tudíž každá zabírá jen jeden slot
- Ovládání pomocí 433 Mhz. Je to dost běžná funkcionalita. Kdyby výrobce chtěl, určitě by ji do zásuvky dokázal zapracovat, nicméně se tak bohužel nerozhodl. 433 Mhz ovladače jsou levné, vyrábějí se v různých formách a vydrží na jednu baterku roky.
Abych to shrnul, zásuvka spolehlivě plní svou funkci a určitě bych ji doporučil jako takový bezproblémový začátek chytré domácnosti. Zkušenější uživatelé, kteří využívají opensource svobodné platformy jako je Home Assistant, taktéž uvítají možnost nahrát si tam vlastní firmware a ovládat tak vše lokálně bez potřeby „čínských serverů“.
Napište mi co vás dále zajímá a jak vám byl tento článek užitečný. Pokud máte nějaký dotaz, napište ho sem do komentářů, případně se přidejte do naší FB skupiny Smart Home Bastlíři CZ/SK, kde vám ostatní rádi poradí.
Zároveň můžete najít Hello-Future na těchto sítích:
Instagram: https://www.instagram.com/hellofuturecz
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaq4XkexFgCCLTFNQKXcwyw
Tato recenze je můj upřímný názor a není ovlivněn eshopem ani výrobcem
Asi je vhodné upozornit na to, že zásuvka nevypíná fázi, ale zem. Spotřebič tak zůstane i po vypnutí pod proudem. Většinou to nevadí, ale je dobré o tom vědět. Nehrabejte se ve spotřebiči který je sice vypnutý, ale v zásuvce. Prý se to dá jednoduše přehodit, ale zatím jsem to neřešil.
Ono jak to taky ohlídat, když rozmístění fáze / nula již dávno norma pouze doporučuje, nikoli nařizuje.